|
2009-03-03
Två bra perioder och en dålig!
Herr 4
Sandåkern- ÖIB 9-5 (1-3, 5-0, 3-2)
Skott: 33-21 (10-5, 14-6, 9-10)
Målgörare: Marcus Forsberg 2, Viktor Jonsson, Peter Mossö och Simon Eleholm
Period 1 Bra vilja över hela banan. Vi är mycket effektiva, jobbar som ett lag med bra snack och bra hemjobb. Ovanligt för oss att går vi till paus med ledning.
Period 2 Tanken är att vi ska gå in och göra samma jobb som i första! Vi står dock lite på hälarna och gör man det mot ett motstånd som har grym rörelse både med och utan boll då gäller det att hålla sina positioner! Tappar man markeringen = baklängesmål. Vi fastnar i mittzon eller så tappar vi bollen där och får en spelvändning mot oss. Vi släpper in några ganska billiga mål och tappar fokus. En mycket dålig period av oss.
Period 3 Vi jobbar oss in i matchen igen och gör en klart godkänd period. Vi möter motståndare som man ej kan ge det handikapp vi gjorde i andra perioden. Det är då vi förlorar matchen.
Nya tag nästa helg då det kommer bli tufft med 3 matcher på 3 dagar..
|