|

Malin Nordin gav sig själv en födelsedagspresent genom att göra ett mål mot Pixbo.
2008-09-21
Andra segern för damlaget

Martin Olofsson.Örnsköldsviks damlag följde upp lördagssegern, med ytterligare en seger i söndagsmatchen mot Pixbo med 6-3 (2-1, 2-0, 2-2).
Förhandstippade topplaget Pixbo fick en smakstart i matchen med 1-0 redan ett par minuter in i den första perioden. Det gjorde dock inte att örnsköldsviksspelarna kände sig nedslagna alls, utan laget tog sig både ikapp och förbi målmässigt innan perioden var över.
Den ledning man skaffat sig utökades i den andra perioden, bland annat genom ett mål signerat dagens två födelsedagsbarn. Therese Angerstig stod för passningen fram till Malin Nordin, som prickade in 4-1 bakom Pixbos målvakt Rachel Mleczkovicz.
- Det var verkligen allt på en gång idag, sa Malin Nordin om den speciella dagen.
- Födelsedag, målskytt och seger, det kan inte bli mycket bättre.
Den formation som Nordin och Angerstig spelar i hade en bra dag mot Pixbo, vilket också Malin höll med om.
- Det funkade bättre för vår femma idag, jämfört med matchen igår mot Engeholm.
- Det har känts bra hela veckan på träningarna, det har lossnat lite nu på slutet för oss, förklarade en glad Malin Nordin.
Den till synes klara tremålsledningen Örnsköldsvik hade med sig till den sista perioden, höll på att ätas upp av Pixbo genom två snabba mål i mitten av slutrundan.
Hemmalaget kunde dock utöka sin ledning med ytterligare två mål, varav ett i power play, och därmed bärga sin andra raka seger i serieupptakten.
- Vi har ju verkligen fått en kanonstart nu, konstaterade Örnsköldsviks tränare Martin Olofsson.
- Vi vill ju vara starka och tunga här på hemmaplan, vilket vi också visar i de här två matcherna.
Att laget nu nästan konstant spelar med tre femmor, gör också att det är svårt för motståndarna att få lugn någonstans i matchen. Alla formationer gnuggar hela tiden väldigt hårt mot motståndarnas försvar.
- Nyckeln till segern idag var det hårda jobbet och att alla verkligen tror på vår spelidé, fortsatte Olofsson.
- Vi var beredda på lite mer defensiva uppgifter idag, men alla klarade sina roller föredömligt. Det var skönt att se att det satt som handen i handsken.
Örnsköldsviks poängdrottning Isabell Larsson fortsätter att producera. Igår mot Engelholm stod hon för fem poäng, idag nöjde hon sig med fyra...
Larsson utsågs även till Matchens Lirare i hemmalaget, där valet i Pixbo föll på Camilla Silva.
För Örnsköldsviks damlag väntar kommande helg två bortamatcher; på lördag möter man Täby och på söndag väntar nykomlingen Västerås.
Matchfakta
|