|

Elin Tjärnström i aktion under bortamatchen mot Dalen ifjol.
2008-08-11
Inför Dalen-matchen
Säsongens första träningsmatch för damlaget spelas mot Dalen på tisdag 12 augusti i Skyttis Arena.
Efter många timmars slit under sommaren är det så äntligen dags för match för föreningens damlag. Laget som kommer på besök är Dalen som i fjolårets Elitserie lyckades ta en poäng mer än Örnsköldsvik - och därför tog sig till slutspel...
Nu har båda lagen skaffat några nya spelare, vilket gör att mycket måste slipas på inför årets säsong. Ett första test var man står någonstans blir således denna träningsmatch.
Örnsköldsviks assisterande tränare Tommy Häggström ger lite av förutsättningarna inför matchen.
Vad vill ni få ut av matchen? Det blir en bra värdemätare på var vi står någonstans med ett så bra motstånd som Dalen. Det kommer att bli ett bra test på våra nya backar, då Dalen brukar ligga långt framme träningsmässigt. Viktigt också att se vilka delar som redan fungerar och vad vi måste nöta mer på.
Hur ligger ni till träningsmässigt jämfört med ifjol? Vi har ökat träningsdosen i år, medan vi innebandymässigt ligger till ungefär som ifjol beträffande antalet innebandyträningar. Det är dock många nya som ska komma in i spelsystem och tempo.
Kommer ni att ändra fokus i träningen något nu när matchandet börjar? Sedan en vecka tillbaka så har fokus legat på själva spelet och inte så mycket på fysiken som tidigare under försäsongen.
Är alla spelare tillgängliga för spel? Inga skador eller sjukdomar stör oss just nu, så vi får hoppas att det håller i sig.
Har ni redan nu uttalat någon målsättning för den här säsongen? Det kommer vi att tillsammans sätta oss med, när vi har kommit lite längre med träningsmatcherna.
Matchen spelas 12/8 i Skyttis Arena och startar klockan 19.30, givetvis med fri entré.
Domare är Göran Norberg och Tommy Nordin, båda Örnsköldsvik.
|