Örnsköldsvik Innebandy

Violetta Vögeli
Violetta Vögeli

2008-06-26

"Jag är framförallt en lagspelare"


I slutet av juli anländer damlagets nyförvärv, schweiziskan Violetta Vögeli till Örnsköldsvik.

Fram till dess kommer hon att träna på hemmaplan och förbereda sig på allra bästa sätt inför sin första innebandysäsong utanför hemlandet. Här svarar hon på några frågor om vad hon tror om sitt kommande utlandsäventyr.

Vad fick dig att ta chansen att spela med Örnsköldsvik i svenska Elitserien?
Det har alltid varit min dröm att spela innebandy i Sverige. I Örnsköldsvik får jag bra möjligheter att utvecklas och förbättra mitt spel.

Vad är din målsättning med att spela innebandy med ett svenskt lag?
Min målsättning är att lära mig av det svenska spelet och utveckla min spelstil.

Vad vet du om svensk innebandy?
Svenska innebandyspelare är vältränade, spelet är mer fysisk och snabbare än i Schweiz. Det är mer direktpass och spelarna är bättre rent tekniskt.

Hur tror du att du kommer att anpassa dig till den svenska stilen?
Jag ska träna mycket för att förbättra mitt spel, så att det blir mer anpassat efter den svenska stilen.

Vad vet du om Örnsköldsvik som lag?
Det är ett väldigt ungt och ambitiöst lag. Jag kommer att bidra med min erfarenhet från både Schweiziska ligan och internationellt i Europacupen för Dietlikon.

Vad betyder det för dig att ha Martin Olofsson som tränare?
Jag såg honom spela i Schweiz och gillade hans spelsätt. Nu hoppas jag att kunna lära mig en hel del med honom som tränare också.

Vilka är dina bästa kvalitéer som spelare?
Jag är framförallt en lagspelare och jag har ett rätt bra dragskott. Min förre tränare sa att mina skott från högerkanten alltid är väldigt farliga för motståndarna.

Finns det något du skulle behöva förbättra i ditt spel?
Jag är i allmänhet ganska nervös innan matcherna och det skulle jag vilja få bort. Ska försöka hålla mig lugn och koncentrerad när matchen startar. Sedan är mitt slagskott inte det allra bästa.

Hur länge har du spelat innebandy?
Totalt har jag spelat innebandy i tio år, varav de senaste fem åren med Dietlikon i NLA.

Vilka är dina planer i sommar innan du kommer till Sverige?
Jag har massor att göra innan jag lämnar Schweiz, bland annat så ska jag fortsätta träna med mitt tidigare lag UHC Dietlikon. Dessutom ska jag givetvis delta i festen runt EM-fotbollen här i Zürich. Sedan måste jag säga upp min lägenhet, se över försäkringar och liknande.

Den sista helgen i juli beträder Violetta Vögeli golvet i Skyttis Arena för första gången tillsammans med sina nya lagkamrater. Då är det inplanerat ett mini-träningsläger för damlaget, med dubbla träningspass både lördag och söndag.

 

Share

Kommentarer

Lagnyheter

P-96 | 2012-05-24
Sommarträning

Dam Div 1 | 2012-05-12
Damlagen igång med barmarksträningen

Herr Div 3 | 2012-05-11
Sommartträningen

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 2

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 1

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningen | 2012-05-07
BRIS föreläsning med Patrik Sjöberg - Sundsvall

Föreningen | 2012-05-07
Kansliet stängt

Föreningen | 2012-04-28
Föreningsutveckling

Föreningen | 2012-04-28
Inspirationsdag - Sundsvall


Nästa hemmamatch

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT

Unihoc

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft


Föräldratelefon