|

2012-01-14
Förlust mot Vindeln
Igår åkte ett taggat damlag upp till Vindeln för att kriga med sig tre poäng hem och efter en lång tur genom skogen anlände vi äntligen till hallen.
Matchen drog igång och vi startar med några bra byten
trots Vindelns höga press. Vi blir till en början rätt tillbakapressade då
Vindeln har stor fördel av deras kännedom av det studsiga hemmagolvet. Även vi har några rätt farliga avslut men 9.34 är det hemmalaget som gör matchens första mål. De fortsätter med en hög press vilket resulterat i en ställning 3-0 till Vindeln i paus.
Andra perioden fortsätter precis som den första slutar. Farliga lägen åt båda håll men det är Vindeln som får utdelning. I den sjätte
matchminuten ökar dom på sin ledning med ytterligare två mål. Vid det första av de två målen får vår forward som ska täcka skottet skyttens klubba i ansiktet men ingen åtgärd av domarna. Man ska ju som man alltid säger aldrig skylla förlusten på domarna men alla som håller på med någon typ av sport som involverar en domare vet hur frustrerande det är när det känns som om man får precis allt mot sig. I den situationen var vi nu. Även två incidenter till med en sving på näsan på vår ena spelare och en back som fick ett riktat slag med en handflata
i bakhuvudet. Frustrerande: JA!
Efter allt detta så tog vi tag i vårt spel, och de sista 30 minuterna av matchen genomför vi på ett riktigt bra sätt, efter förutsättningarna.
Vi har många fina anfall i tredje perioden men hemmalaget
som nu har hamnat i ett läge där bara allt fungerar och gör ytterligare två mål. Målskyttet avslutas ändå av oss då Johanna Blomqvist spräcker nollan 16.39.
För alla er som tror på skrock så var det fredag den 13:e
igår... Det skulle kunna vara det man skyller gårdagens förlust på, men vi i laget skyller på att vi inte fick någon "kassler" av Vindelns
lagkapten innan matchen. (Vilket vi fick när vi mötte dem hemma på Skyttis)
Alla har redan släppt denna tunga förlust och börjat blicka framåt mot nästa helgs bortamatch mot Skellefteå!
Simma lugnt #9
|