|

2011-11-18
Inför bortamatchen mot IKSU Ungdom
På söndag (20/11) åker damerna till Umeå och IKSU Sportcenter Arena för att möta IKSU Ungdom. IKSU Ungdom ligger på en fjärde plats i tabellen med 14 poäng inkasserade än så länge och ÖIB ligger på nionde plats med nio poäng i bagaget. Spelande huvudtränare Camila säger så här om helgens match:
Hur tror du att matchen kommer utspela sig?
Jag tror att IKSU U kommer att ha mycket boll och ha mycket fart i sina anfall. Vi kommer att vara stenhårda i försvaret och kommer även att ta vara på chanserna vi får framåt. IKSU U spelar 2-2-1 vilket innebär att de kan komma att stressa våra backar med sin högsta tjej på topp, men detta kommer vi att utnyttja till vår fördel!
I matchen senast mot Umeå City såg ni ut att ha mycket energi och en positiv anda i laget, hur är känslan och läget i laget inför den kommande matchen?
Vad härligt att den känslan förmedlades vidare ända upp på läktaren för det var precis den härliga känslan vi kände på planen också! Alla såg ut att vilja hoppa ut och spela nästa byte direkt de kommit in till bänken. Jag tror och hoppas att känslan finns kvar så klart, tjejerna har gjort det bra under träningsveckan och det skulle vara riktigt skönt att knipa tre poäng denna helg!
Vad behöver ni göra för att ge IKSU Ungdom något att bita i på söndag?
Vi behöver avväpna deras uppspel samt utnyttja när de kliver på högt med snygga vändningar och alltså utnyttja ytan bakom de. Nackdelen med 2-2-1 som de spelar är att man ibland lämnar ett tomrum i mitten, eftersom man inte har en fast center. Jag hoppas att vi kommer att kunna ta vara på lägena som ges mitt i banan och sätta bollarna!
Du är som huvudtränare även tillbaka för spel på planen, hur kändes det för dig efter en hel match spelad förra helgen?
Det kändes bra tack! Alltid roligt att vara på banan, måste ju erkänna att jag fortfarande inte är tillbaka i min "normala, dvs önskade" matchform än, men jag kan förhoppningsvis väga upp detta med lite rutin. Dessutom känner jag för varje match och träning som går att man blir lite kvickare och piggare i benen! Ska försöka hänga en boll i mål också för det finns ju ingen bättre känsla än att se den gå in!
Alla som vill se fartfylld och rolig innebandy på söndag (20/11) kan besöka IKSU Sportcenter Arena i Umeå kl.12.00. Vi önskar damlaget lycka till!
(Soufi intervjuade)
|