|

Hela åtta poäng bidrog Elin Tjärnström med i helgens landskamper.
2010-04-26
Elin poängbäst i landslaget

Anna Renström
I helgen avgjorde World Challenge i Karlstad mellan världens fyra bästa landslag, återigen med värdnationen Sverige som slutsegrare.
Sverige var i princip helt överlägsna i alla de tre matcherna som spelades i helgen.
Inledningsvis besegrades Tjeckien på fredag med 10-2, följt av storseger även på lördag över Schweiz med 8-2.
På söndag väntade eviga antagonisterna Finland, men inte heller där blev det särskilt hårt motstånd. Finland tog ledningen i matchen, men därefter var det bara Sverige och till slut blev det hela 9-3 i svensk favör.
Glädjande var att Elin Tjärnström var den svenska spelare som producerade flest poäng i de tre matcherna, med sina tre mål och fem passningar. I poängligan hade hon bara finskan Eliisa Alanko framför sig, som totalt skrapade ihop nio poäng.
Även Anna Renström noterades i poängprotokollet, då hon i matchen mot Tjeckien passade fram till ett av Sveriges mål.
World Challenge
Poängligan
|