|

Två mål kom från Elin Tjärnströms klubba i matchen mot Finland.
2010-02-06
Sverige besegrade Finland

Anna Renström
Finland fick inte revansch för semifinalförlusten i VM, utan istället kunde Sverige vinna efter en urladdning i sista perioden med 5-9 (2-2, 3-2, 0-5).
Två målmässigt jämna perioder fick publiken i arenan se, men i den sista visade Sverige klassen och smällde in fem raka mål fram och vände underläget till en klar seger.
– Att de ledde var mer tillfälligheter än frukten av ett kompakt spelövertag, säger den svenske förbundskaptenen Jan-Erik Vaara till Svenska Innebandyförbundets hemsida.
I det svenska laget spelade Elin Tjärnström, som gjorde två mål, samt Anna Renström från Örnsköldsvik.
Matchfakta
I Finnkampen i stort var Sverige helt överlägsna och vann den med hela 11-1, det var endast i matchen mellan ländernas båda A-lag på herrsidan som Finland kunde sno åt sig en av poängen. Alla straffläggningar gick dessutom i svensk favör; Finland lyckades bara sätta en enda av alla sina straffar i landskampen.
Resultat i Finnkampen 2010
| |
|
Matchres. |
Straffar |
|
| U19 dam |
Finland-Sverige |
3-5 |
0-2 |
|
| U19 herr |
Finland-Sverige |
8-10 |
0-2 |
|
| A dam |
Finland-Sverige |
5-9 |
0-2 |
|
| A herr |
Finland-Sverige |
2-2 |
1-2 |
Totalt |
| |
Poängställning |
1-7 |
0-4 |
1-11 |
|