|

Isabell Larsson gjorde ett mål i vardera perioden mot Rönnby.
2009-10-04
Skön poäng mot Rönnby

Emelie Persson
Precis som förra säsongen lyckades Örnsköldsvik bärga en poäng i bortamötet med Rönnby, efter att dagens match slutat 7-7 (3-2, 2-3, 2-2).
Örnsköldsvik stod för en övertygande insats i dagens möte med topplaget Rönnby och med lite tur kunde alla poängen hamnat hos gästerna.
I första perioden hade Örnsköldsvik ledningen två gånger, men bland annat via ett straffmål kunde Rönnby gå till pausvila med en uddamålsledning.
- Vi visste att vi var tvungna att anfalla mer än igår, samtidigt som vi höll fast vid det starka försvarsspelet vi visade upp i gårdagens match mot Karlstad, berättade Örnsköldsviks tränare Martin Olofsson.
- Mot topplagen räcker det inte att göra ett par, tre mål framåt, eftersom dessa lag alltid producerar i alla matcher. Därför var det skönt att se att vi presterar så bra framåt som vi gör idag.
Rönnby ökade på sin ledning i den andra periodens inledning och hade dessutom chansen att göra 5-2 på lagets andra straffslag i matchen. Men den här gången kunde inte Karolina Widar överlista en starkt spelande Emelie Persson i Örnsköldsviks mål.
Efter det var det istället dags för en snabb scenförändring till bortalagets fördel. Två snabba mål inom 10 (!) sekunder gjorde att Örnsköldsvik kom ikapp och sedan kom även ett ledningsmål 15 minuter in i perioden genom Camila Santana.
Med minuten kvar innan periodens slut kvitterade dock Rönnby och i den sista perioden följdes lagen åt i målprotokollet. Det oavgjorda resultatet gjorde att ett sudden death-avgörande vidtogs, men inget av lagen lyckades ta tillfället i akt och resultatet från ordinarie tid stod sig.
- Det var väldigt avvaktande i slutet av matchen, men vi hade kanske det bästa läget att avgöra, fortsatte Olofsson.
- Men det känns absolut inte surt att vi inte vinner, det var ganska rättvist resultat ändå.
Med dagens poäng tar Örnsköldsvik ytterligare ett par steg upp i tabellen och befinner sig nu precis utanför slutspelsplatserna.
Kommande helg väntar dubbla hemmamatcher, då Pixbo (lördag) och Lockerud (söndag) kommer på besök till Skyttis Arena.
Matchfakta
|