Örnsköldsvik Innebandy

Isabell Larsson
De första poängen för Örnsköldsvik kommer i helgen tror Isabell Larsson.

2009-09-30

"Hungriga på våra första poäng"

Isabell Larsson

En av de pålitliga poängplockarna i Örnsköldsvik är Isabell Larsson och i senaste matchen mot IKSU gjorde hon sitt andra mål för säsongen.

Här svarar Isabell på några frågor inför kommande helgs bortamatcher mot Karlstad och Rönnby.

Tung start med tre förluster, hur mår ni i laget?
- Det är ingen fara. Vi vet att vi har en tuff inledning nu i början, då vi möter fyra topptippade lag i våra fem första matcher.
- Vi hade nog gärna sett att vi plockat poäng mot Endre med den ledningen vi hade. Men den här tuffa starten gör att vi på en gång får tempo i spelet och ser vilka detaljer som det ska slipas på.
- Vi går självklart för vinst nu till helgen.

Du gjorde själv ledningsmålet till 2-1 mot IKSU senast, men efter det hade ni inte så mycket. Berodde det enbart på tufft motstånd?
- Delvis, men jag tycker det inte ska rinna iväg så mycket som det gjorde.
- IKSU är bra med landslagspelare på så gott som alla positioner, men sista halvan av matchen bjuder vi in dom och då är dom inte sena att utnyttja lägena.

Har ni gjort några större förändringar i ert spel i år?
- Vi spelar samma spelsystem och efter samma spelidé, så några större förändringar blir det inte.
- Vi vill spela ett disciplinerat försvarsspel och ett farfyllt, varierat anfallsspel. I år kanske vi har lagt lite mer fokus på anfallsspelet.

Vad är din personliga målsättning med den här säsongen?
- Min målsättning är att ha en högre lägstanivå jämfört med förra året, då det blev lite för djupa dalar. Jag vill vara med och bidra och göra det som jag är bra på.
- I och med att vi har en mindre trupp den här säsongen är rollerna tydligare och alla kommer att få ta ett större ansvar.

Nu har ni Karlstad på lördag, ett lag ni hade svårt för ifjol. Varför kommer ni att vinna nu?
- Vi är riktigt hungriga på våra första poäng och vi är så bra att vi ska slå Karlstad. Om vi jobbar hårt i försvaret och visar effektivitet i avsluten så ska det gå vägen.

På söndag väntar ett Rönnby som alltid är starka och har förstärkt laget ytterligare till i år, kan ni ta poäng även där?
- Det tror vi, absolut. Vi har börjat serien mot starkt motstånd och vi vet vad som krävs. Kan vi hålla fokus 60 minuter och sätta dit bollen då tillfälle ges, så tar vi poäng.

Läs mer

2009-10-01 Matchguide Karlstad-Örnsköldsvik
2009-10-01 "Tränat både fysiskt och mentalt bättre"
2009-10-02 "Finns inga lag som man bara hämtar tre poäng av"
2009-10-03 Första poängen
Share

Kommentarer

Lagnyheter

P-96 | 2012-05-24
Sommarträning

Dam Div 1 | 2012-05-12
Damlagen igång med barmarksträningen

Herr Div 3 | 2012-05-11
Sommartträningen

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 2

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 1

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningen | 2012-05-07
BRIS föreläsning med Patrik Sjöberg - Sundsvall

Föreningen | 2012-05-07
Kansliet stängt

Föreningen | 2012-04-28
Föreningsutveckling

Föreningen | 2012-04-28
Inspirationsdag - Sundsvall


Nästa hemmamatch

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT

Unihoc

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft


Föräldratelefon