Örnsköldsvik Innebandy

Peter Selin
Peter Selin är en av fyra i den nybildade referensgruppen runt herrlaget.

2009-04-24

Referensgrupp runt herrlaget


Örnsköldsvik satsar vidare på att runt klubbens herrlag ha en referensgrupp, som ska jobba med den individuella spelarutvecklingen.

- Referensgruppen är ett nytt sätt att tänka i en lagidrott som vi ser det, menar klubbens sportchef Tommy Häggström.

- Alla spelare kommer ges möjlighet till personlig coachning och individuell utveckling. Då vi ställer ett ungt lag på banan, så får vi desto mer rutin runt laget.

Fyra personer med stort innebandykunnande kommer att ingå i den nyss bildade referensgruppen. Dessa är Gunnar Domeij, tidigare landslagsmålvakt, Peter Selin, tidigare tränare för herrlaget, Patrik Jägbring, som fungerade som matchcoach i slutet av förra säsongen, samt Jan Sjödin, flerfaldig världsmästare.

- Vi tar på det här sättet tillvara på det innebandykunnande som finns i den här staden och det är inte många som sitter med en större meritlista än dessa fyra herrar, fortsätter Häggström.

- Det här kommer lyfta hela herrsidan en nivå till kommande säsong.

Gruppen kommer i första hand att fungera som stöd och hjälp i de enskilda spelarnas utveckling, men sedan även som bollplank för ledarstaben.

 

Share

Kommentarer

Lagnyheter

Dam Div 1 | 2012-05-12
Damlagen igång med barmarksträningen

Herr Div 3 | 2012-05-11
Sommartträningen

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 2

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 1

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningen | 2012-05-07
BRIS föreläsning med Patrik Sjöberg - Sundsvall

Föreningen | 2012-05-07
Kansliet stängt

Föreningen | 2012-04-28
Föreningsutveckling

Föreningen | 2012-04-28
Inspirationsdag - Sundsvall


Nästa hemmamatch

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT

Unihoc

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft


Föräldratelefon