|

Douglas De Santana blev dubbel målskytt i bortamötet med Gävle.
2009-01-24
Bra insats mot Gävle
Örnsköldsvik stod upp bra i bortamatchen mot Gävle på lördagen, men det blev ändå seger för hemmalaget med 5-3 (1-1, 2-1, 2-1).
Som periodsiffrorna visar var det en rätt jämn tillställning från början till slut, men tack vare sitt ledningsmål i början av andra perioden kunde Gävle kontrollera matchen.
Örnsköldsvik reducerade visserligen strax efter Gävles andra mål i den andra perioden, men närmare än så kom man inte.
I den sista perioden gick hemmalaget ifrån till 5-2 innan Timmy Nyberg kunde göra Örnsköldsviks sista mål bara sekunder innan slutsignalen.
Nu var det ingen som på förhand egentligen trodde att Örnsköldsvik skulle kunna rubba Gävle på bortaplan, men insatsen bör ha gívit laget gott självförtroende inför nästa match.
Kommande söndag är det nämligen en viktig match som spelas i Skyttis Arena, då väntar Öjebyn som ligger med samma poäng på platsen bakom Örnsköldsvik.
Matchfakta
|