Örnsköldsvik Innebandy

Douglas De Santana
Douglas De Santana drar på sig den röda matchtröjan igen.

2009-01-05

Dogge gör comeback

Douglas De Santana
Douglas De Santana

Under höstsäsongen har Douglas De Santana fungerat som matchcoach för Örnsköldsviks herrlag, men nu har suget att spela kommit åter.

Efter förra säsongen bestämde sig De Santana att lägga av med sitt innebandyspelande, för att bland annat kunna fokusera mer på sitt jobb.

Nu har dock suget att få vara mer delaktig på planen blivit för starkt och comebacken kan ske redan på lördag i länsderbyt mot Sundsvall City.

- Tanken på att göra comeback har funnits där ett tag, men jag ville inte göra något förhastat, kommenterar Douglas De Santana sitt beslut.

Eftersom De Santana inte kommer att återfinnas som matchcoach framöver, har istället ett välkänt namn anlitats på den positionen. Patrik Jägbring tar sig nu an den uppgiften, vilket han ser fram emot.

- Jag har ju aldrig släppt kontakten med vare sig innebandyn eller Örnsköldsviks herrlag, så jag känner att jag har rätt bra koll på vad som förväntas av mig, berättar Jägbring.

Örnsköldsviks herrlag står inför en synnerligen viktig månad, då laget ska möta alla de fyra bakomvarande lagen i tabellen de kommande fem omgångarna.

 

Share

Kommentarer

Lagnyheter

Dam Div 1 | 2012-05-12
Damlagen igång med barmarksträningen

Herr Div 3 | 2012-05-11
Sommartträningen

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 2

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 1

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningen | 2012-05-07
BRIS föreläsning med Patrik Sjöberg - Sundsvall

Föreningen | 2012-05-07
Kansliet stängt

Föreningen | 2012-04-28
Föreningsutveckling

Föreningen | 2012-04-28
Inspirationsdag - Sundsvall


Nästa hemmamatch

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT

Unihoc

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft


Föräldratelefon