Örnsköldsvik Innebandy

Petter Sundwall
Petter Sundwall tror på tre poäng för Örnsköldsvik mot Alba på söndag.

2008-12-10

"Goda chanser mot Alba"

Petter Sundwall
Petter Sundwall

Efter att tidigare endast ha spelat ungdoms- och juniorinnebandy, gör nu Petter Sundwall sin första säsong på seniornivå - och då har han gått direkt in i hetluften i division 1.

Här svarar Petter på några frågor inför söndagens match mot Alba på bortaplan.

Nära seger mot topplaget Sirius förra helgen, vilka positiva bitar kan ni ta med er från den matchen?
- Jag tycker att vi höll uppe vårt spel nästan hela matchen, vi hade inga djupa dalar som vi har haft tendenser till stundtals. Vi krigade på hela matchen och jobbade som ett lag över hela banan.
- Sedan fungerade samspelet mellan Fritte (Fredrik Altelind) och Bysse (Anton Byström) väldigt bra.

Vilken är din styrka som innebandyspelare?
- Jag tycker jag har ett bra spelsinne och ett hyfsat passningsspel, men det finns mycket att förbättra även där. Men det tycker jag att andra kan bedöma bättre än jag.
 
Hur har du utvecklats under dina innebandyår?
- Jag började att spela i Nätra IBK och spelade där i 3-4 år, sedan gick jag över till BK 96 och spelade där i ungefär en säsong.
- Efter sammanslagningen med ÖSK så spelade jag en säsong med HJ18 och efter det tog jag steget upp i division 1, så det har gått riktigt snabbt.

Vilka är dina personliga mål för säsongen?
- Mitt största mål är att få så mycket speltid som möjligt, men även att utveckla så mycket som möjligt. Mitt skott är t.ex. inte det bästa så jag försöker nöta mycket på det, sedan vill jag utveckla min fysik så mycket som möjligt eftersom dagens innebandy är väldigt fysisk.

Vad tror du om era möjligheter i helgens match mot Alba?
- Jag tror vi har riktigt goda chanser mot Alba, det tyckte jag vi visade mot Sirius senast. Krigar vi och jobbar som ett lag i 60 minuter så ska vi kunna slå Alba.
- Senast förlorade vi snöpligt med 8-7 men det ska inte hända på söndag, jag tror vi bryter vår förlusttrend och åker hem med tre sköna poäng till Ö-vik.

 

 

Läs mer

2008-12-11 Matchguide Alba-Örnsköldsvik
2008-12-11 "Vi är duktiga offensivt"
2008-12-12 "Vår högstanivå har höjts"
2008-12-14 Ras i andra perioden
Share

Kommentarer

Lagnyheter

Dam Div 1 | 2012-05-12
Damlagen igång med barmarksträningen

Herr Div 3 | 2012-05-11
Sommartträningen

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 2

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 1

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningen | 2012-05-07
BRIS föreläsning med Patrik Sjöberg - Sundsvall

Föreningen | 2012-05-07
Kansliet stängt

Föreningen | 2012-04-28
Föreningsutveckling

Föreningen | 2012-04-28
Inspirationsdag - Sundsvall


Nästa hemmamatch

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT

Unihoc

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft


Föräldratelefon