|

Gävles Henrik Esbjörnsson i kamp med Anton Byström förra säsongen.
2008-10-23
"Årets serie är mycket intressant"
En av favoriterna till seriesegern i herrarnas division 1 norra är Gävle och laget ligger just nu på en andraplats bakom Årsta.
Gävles tränare Marcus Hansson svarar här på några frågor inför söndagens match.
Är ni nöjda med inledningen av seriespelet?
- Placeringsmässigt är det helt enligt planen. - Spelmässigt har vi blandade resultat, men dom senast matcherna har vi spelat bra och det har stärkt oss och vi är rejält på gång nu.
Vilken är er målsättning den här säsongen? - Att vi ska var med i toppen och kriga.
Hur är standarden på årets division 1 norra? - Standarden är mycket bättre än vad många tror, tycker att årets serie är mycket intressant. - Det är många lag som kan ta poäng av varandra och vara med i toppen och slåss. Tror det blir en mycket jämnare serie än förra året.
Vad vet ni om Örnsköldsvik den här säsongen? - Inte så mycket faktiskt, bara att ni tappat Benny (Westin) och Gunnar (Domeij). - Sen har ni ju fått tillbaka Fritte (Fredrik Altelind) som jag själv har bra koll på, då jag spelade med honom i IBF Falun förra året. - Det är väl han och Svensson (Peter) som får dra ett tungt lass hos er i år.
Vilka av era spelare bör publiken hålla ett extra öga på? - Kedjan med Billy "JR" Nilsson, Jonte Hedström, Henrik Esbjörnsson. Dom spelade imponerande 9-0 i förra matchen mot Älvsjö.
|