Örnsköldsvik Innebandy

Camila Santana

2011 augusti
2011 mars
2010 november
2010 april
2010 mars
2010 februari
2010 januari
2009 december
2009 november
2009 oktober
2009 september
2009 augusti
2009 juli
2009 juni
2009 maj
2009 april
2009 mars
2009 februari
2009 januari
2008 december
2008 november
2008 oktober
2008 september
2008 augusti

Bloggarkiv:
Limmets Blogg

2010-01-25 16:40

Se upp, brasse i spåret!

 
Ingift ”norska” som jag är måste man ju ta sig ”ut på tur” ibland. Det vill säga, åka längdskidor! Det ska sägas att jag i princip inte har åkt sedan man blev tvingad på högstadiet, alltså ca 10 år sedan..

Det hela började med att Elin G kom fram till mig i fredags och frågade om vi inte skulle ut en tur på lördagen, eftersom vi var spel och träningslediga. Jag trodde först att hon skämtade med mig, men insåg kort därefter att hon menade allvar. Klumpen i magen växte fram och min första tanke var att Erik var tvungen att följa med om jag skulle överleva denna utmaning. Och självklart var han sugen på att följa med!

Inte mer än 15 meter från bilen och 30 sekunder efter att skidorna var på åkte jag på mitt första fall för dagen! Kan tänka mig att Erik och Elin tänkte att de 5 kilometerna skulle ta låång tid att ta sig igenom. Men endast(?) två fall och 5 kilometer senare var vi framme. Resultatet av turen blev ett blåmärke på rumpan, men det får man tåla.

Nu har jag precis kommit tillbaka från min andra 5 kilometers tur och tro det eller ej jag ramlade inte EN gång!! Jag kan knappt själv tro att jag tog mig ut på eget initiativ, samtidigt var det ganska skönt att åka ensam, då känner man ingen press på att hålla ett visst tempo, inte för att jag höll något tempo alls första gången heller men..

Innan skidturen tog jag med mig fotbollen och stod och trixade lite som uppvärmning. Det var riktigt längesedan jag bara stod och lekte med en fotboll. Jag minns när man var liten så kunde man stå i timmar och målet var hela tiden att bli bättre och uppnå nya rekord, tävlingsinstinkten kom snabbt tillbaka.

Vilken match vi gjorde i fredags mot Dalen! Vågade nästan inte tro att det stod 5-0 efter första perioden. Och jag är riktigt imponerad av hur disciplinerat vi spelade i andra perioden och i tredje ville domarna hjälpa Dalen, men inte ens det hjälpte. Det började med att Bettan fick en 5 minuters utvisning och kort därefter blev även Ella utvisad för att hon ropade MEN... till domarna. Dom är tydligen inte vana vid att höra så fula ord, skärpning capitano!

Detta innebar spel 5 mot 3 och som vi spelade med endast 3 man på banan! Dalen blev mer och mer frustrerade och gjorde inte ett ända mål i sitt power play, riktigt starkt gjort av oss! Vi hade ett underbart stöd från läktaren också då den arrangerade ”supporterresan” hjälpte oss fram till 3 härliga poäng!

Imorgon fokuserar vi vidare mot helgens match, det vill säga Skellefteå borta på fredag. Vi åkte på en riktigt stor plump i Skellefteå för några säsonger sen då vi jagade en slutspelsplats, detta ska inte upprepas igen, fullt fokus gäller redan nu!
 

Permalink

Kommentarer

Lagnyheter

Dam Div 1 | 2012-05-12
Damlagen igång med barmarksträningen

Herr Div 3 | 2012-05-11
Sommartträningen

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 2

Herr Div 1 | 2012-05-11
Viktig Info 1

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-05-10
Serieanmälan

Föreningen | 2012-05-07
BRIS föreläsning med Patrik Sjöberg - Sundsvall

Föreningen | 2012-05-07
Kansliet stängt

Föreningen | 2012-04-28
Föreningsutveckling

Föreningen | 2012-04-28
Inspirationsdag - Sundsvall


Nästa hemmamatch

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT

Unihoc

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft


Föräldratelefon