|
|
|
 |
2010-01-21 10:59
"Var det en inövad variant?"
Matchen mot Huddinge i söndags var kanske inte heller vår bästa match rent spelmässigt. Men det räckte för att vinna och det är ju som bekant poängen som räknas i slutändan.
Imorgon fredag väntar en bortamatch mot Dalen på deras "härliga" parkettgolv. Känns som om man står i vardagsrummet och spelar! Jag har länge hävdat att det inte riktigt rättvist för innebandyn att behöva stå ut med trägolvet. Och nu ser det ut som om IKSU iallafall också förstått poängen med det härliga gummigolvet! De har alltid (så länge jag kan minnas) haft ett värdelöst parkettgolv, men inte nu! Och det gör faktiskt att den bortamatchen inte känns lika tråkig längre.
Visst är det väl lite konstigt att handikapptoaletterna alltid har längst avstånd mellan toastolen och pappershållaren?! Jag har tänkt på det flera gånger och det slår aldrig fel. Man får lov att sträcka på sig som aldrig förr bara för att komma åt lite papper, helt sjukt!
En supporterresan har arrangerats till Umeå och Dalen matchen imorgon, vilket är ett härligt initiativ av klubben! Vi behöver all stöd vi kan få för att spöa Dalen och ta oss 3 poäng närmare slutspelet!
Vill även passa på att ge beröm till vårt "kamerateam". Gezim och gänget som filmar och sätter ihop våra matcher som sedan läggs ut här på sidan. Det är hur bra som helst och kul för oss spelare att ha den möjligheten! Kolla in slutet på Täby matchen också där dom har "skojjat till det lite". Väldigt roligt slut!
Samtliga matcher ligger även inlagda under fliken "webbtv" överst på sidan. Där kan man alltid gå tillbaka och se våra hemmamatcher. Jätte bra jobbat!
I måndags såg vi innebandy på tv (som vanligt), en match mellan AIK och Sirius. Jag som av någon anledning alltid hejar på de som är "underdogs" ville såklart se AIK besegrade. I en periodpaus intervjuades en Sirius spelare som hade gjort mål. Hon som intervjuar och arbetar som programledare är ingen innebandyspelare direkt. Killen som hade gjort mål gjorde det på en långskott bara någon meter in på AIKs planhalva. Detta efter att en AIK spelare tappat bollen i uppspelsfasen och då frågor hon om målet var "en inövad variant". Haha, vad är det frågan om? Skulle de ha övat in att AIK skulle tappa bollen där?! Sirius vann matchen vilket var kul!
Nu laddar vi för träning ikväll och en tuff-rolig och härlig match imorgon!
Permalink
Kommentarer
|
|
|
|