|
|
|
 |
2009-12-16 16:26
Stress och matchdax!
Jaha, då har man fått stressen i sig, som alla andra. Jag håller på att färdigställa min C-uppsats och tänkte ju (som vanligt) att jag har gott om tid..
Men nu har jag fått ett jobb som jag ska hoppa in i och hjälpa till under de närmaste dagarna, vilket innebär att jag inte längre har den tid jag först trodde. Men jobb och pengar kan man inte tacka nej till!
Men jag ska inte börja jobba förrän 11 på dagarna, så det lämnar mig ett alternativ... upp i ottan för att skriva får det bli! Erik vaknar ju alltid tidigt och drar till jobbet kl 7 så jag bör väl ha ca 4 timmar på mig att skriva då... hoppas jag tar mig upp ur den sköna varma sängen bara!
På fredagkväll kommer Eriks föräldrar från Oslo och hälsar på, vi har ju båda matcher i helgen så det blir mycket innebandy-tittande. Ska bli trevligt med lite sällskap. Det är ju nu man ska ta det lugnt och umgås med nära och kära.. eller hur var det nu igen.. tror jag jobbar hela lördagen förresten.
Har ju nyss kommit hem från Västerås och dam-VM, det var min lilla semester det. Trevligt hade vi det också (jag, Emelie, Soufi och Elin G), förutom att en fredagkväll ute på stan sög musten ur oss! Tur att inte vi spelade VM final, för vi klarade knappt av att vara på läktaren.. bara att inse fakta, man är inte 20 år längre :), eller hur Elin G (som för i övrigt är 20!).
I Västerås träffade vi också vår gamla lagkamrat Violetta från Schweiz och så träffade vi många norska tjejer som jag och Soufi spelade med under vår tid i Norge. Riktigt roligt att träffa alla igen och kul att ha fler än ett lag att heja på, för det var inte direkt spännande att heja på Sverige! Ska även passa på att gratta coach Murt, Ella och Renen till guldet, så GRATTIS!
Men i helgen är VM guldet glömt och tuffa matcher i serien väntar! Det känns HUR KUL SOM HELST med match snart igen! Bara att ladda inför två tuffa matcher och hoppas att man är nöjd på måndag!
Jag ska förresten jobba på Väsk-City på Nygatan (mitt emot apoteket nästan) om någon är på stan och vill hälsa på, dessutom gör jag lite reklam ;)
Permalink
Kommentarer
|
|
|
|