Örnsköldsvik Innebandy

Camila Santana

2011 augusti
2011 mars
2010 november
2010 april
2010 mars
2010 februari
2010 januari
2009 december
2009 november
2009 oktober
2009 september
2009 augusti
2009 juli
2009 juni
2009 maj
2009 april
2009 mars
2009 februari
2009 januari
2008 december
2008 november
2008 oktober
2008 september
2008 augusti

Bloggarkiv:
Limmets Blogg
Björn Jansson
Camila Santana

2009-04-28

Dags för semester…

Då var det äntligen dags för lite semester.. eller ja, jag har ju inte jobbat särkilt mycket sista tiden men det har min duktiga man, min mamma, pappa och lillasyster. Så nu förtjänar vi alla semester :)

Imorgon drar vi från Umeå till USA, Florida och Indian shores untanför Tampa Bay närmare bestämt. Ska bli hur skönt som helst att bara slappa, bada, sola, shoppa-för dom som har råd med det, och spela lite golf. Vi kommer att njuta av 30 grader varmt och sol, helt underbart!

I USA finns även brasilianska affärer och restauranger, det är så underbart att äta god mat som man känner igen sen man var liten. Vi får åka och handla massa gott och bunkra upp inför vår vistelse. Annars blir pappa lite less när vi ska ut och jaga brasilianska affärer varje dag!

Nu drar snart den låånga resan igång, tror att vi kommer att vara på resande fot nästan ett dygn! Det härligaste med tidskillnaden är att man får mycket gjort första dagarna innan man kommit in i dygnsrytmen. Man vaknar ca 6 och är på stranden senast 7, skulle aldrig falla mig in att vakna så tidigt annars! På så sätt blir dagarna långa, man hinner med mycket och dessutom klarar man sig från den stekande solen mitt på dagen då man redan hunnit in och gjort sig klar för en shopping runda! Med våra bleka kroppar nu skulle vi förmodligen omvandlas till bacon om vi låg ute med lite olja på!

Jag kommer hem precis i tid tills försäsongen drar igång rejält, är inte helt laddad för det än, men förhoppningsvis är jag mer taggad efter semestern!

Nu ska jag passa på att packa klart. Det är mycket som måste göras när man ska bort ett tag. Kylskåpet ska tömmas, kläderna ska tvättas och soporna ska ut.

Nu är det semester!

 

Permalink

2009-04-16

Sommardäcken på!

Aprilväder ja, alltid lika spännande att se vad det är för väder när man vaknar. Men imorgon bär det av mot huvudstaden, då vi är 10 tjejer från laget som drar på SM-final road trip! På vägarna är det iallafall bart, så idag var det däckbyte! Jag hade faktiskt tänkt göra det själv, men upptagen som man är när man är arbetssökande fick jag tidsbrist och min snälla man ställde såklart upp!

På tal om vädret kan man lugnt säga att fotbollen är mer beroende av vädret för att det ska kännas kul att träna. Kontrasterna är ganska stora mellan exempelvis träningen i måndags som innebar grusplan och snöfall, medan onsdagens träning innefattade gräsplan (dock konstgräs) och sol, då är det härligt!

Men hur som helst, även om man vaknade till ett jobbigt snöfall imorse så är våren här! Man får ofta vårtecken på olika sätt och jag fick ett bra tecken igår! Jag hittade nämnligen ett guldarmband som jag tappade bort i vintras. När vi var på väg till bilen hemma på parkeringen så låg det bara där, efter att ha legat gömt under snön i flera månader! Snacka om tur!

Jag, Erik och min lillasyster Michelle hade en ”kort” resa under påsken när vi bilade till Oslo (tog ca 10 timmar). Men med en bra ljudbok, trevligt sällskap och lite gott fika fungerade det alldeles utmärkt! Men vi var med om en ganska läskig grej på vägen hem. Min lilla kissblåsa tycker inte riktigt om långa reser så det blev ett antal kisspauser på vägen, varav ett vid McDonalds i Mora. Strax innan stoppet upptäckte vi att det lät lite konstigt från ett av framdäcken, så vi valde att titta närmare på det när vi stannade till. Man kan minst sagt säga att vi hade tur som stannade och kollade läget, höger framdäck var så löst att Erik kunde i princip ta ut alla bultar (skruvarna) med handen! Oj, jag vågar inte ens tänka på vad som hade kunnat hända om däcket lossnat när man kört över 100 km/h på E4.an!

Ibland undrar jag om folk alltid stressar och har bråttom överallt?! På motorvägen låg jag och cruisade på 120 km/h (alltså 10 över gränsen) och ändå blev jag konstant omkörd av idioter som låg och körde minst 140, vad är meningen med det?!

Ska bli riktigt kul att se nytt blod i Globen! Hoppas Faluns damer kan rå på Balrog, jag hoppas på en skräll!

Herrfinalen känns mindre inspirerande, en kopia av fjolåret!

Och så var man själv klart för en säsong till, längtar redan till 3000 meters testen.... NOT!

Permalink

2009-04-06

Vila efter en intensiv helg!

Våren anlände till Nyköping samtidigt som vi gjorde det. När vi kom fram i torsdags var det varmt och soligt. Vädret blev bara bättre och bättre under helgen, på lördagen tog man varje chans man fick till att ligga och sola sig lite.

Vi var i Nyköping på distriktlags SM för juniorer upp till 17 år. Jag och Soufi coachade tillsammans med en kille från Sundsvall. Vi gjorde en godkänd insats, vann 2 och fölorade 2 matcher. Men var riktigt nära att slå Stockholm som gick till final. Det var vår bästa match under helgen, synd att vi inte tog oss vidare bara...

Nu är det april och det innebär för min familj födelsedagar i massor! Eller iallafall 6 stycken med jämna mellanrum. Jag själv fyller år tillsammans med en kusin sist av alla och då kan man säga att hela familjen är less på såväl tårta som kalas. Dessutom är kanske ekonomin inte den bästa efter alla andras födelsedagar. Jag fyller 25 år, det är helt sjukt vad tiden går fort! När jag var yngre sa jag att jag skulle ha barn innan jag var 25 år fyllda, nu har jag höjt den siffran till 30!

Påsken närmar sig med stormsteg. I år ska jag, Erik och min lillasyster Michelle ta en road trip till Oslo, vi åker på onsdag morgon och blir borta tills måndag. Det känns skönt att komma iväg och ta det lugnt! Under denna resa kommer vi att fira Eriks mormor och morfar på deras bröllopsdag, de firar diamantbröllop, vilket innebär att de varit gifta i 60 år! Det är såväl imponerande som rörande att de lyckats hålla ihop i ur och skur i så många år, de är verkligen förebilder för oss.

Faluns damer imponerar verkligen i årets Elitserie. Laget har såväl som oss gått igenom en genereationsväxling och lyckas även nu i slutspelet att pressa IKSU ända in till straffar i första semifinalen, synd att de inte höll hela vägen. Det blir en spännande semifinalserie där jag tror att Falun kommer att vinna nästa möte, men dock att IKSU till slut drar det längsta strået! Jag tror tyvärr att det blir IKSU-Balrog som gör upp i globen igen!

Ikväll väntar fotbollsträning på spillvärmeplan, kanske inte riktigt det roligaste delen av fotbollen, men tills sommaren är här får det lov att duga!

Glad påsk!

Permalink

Lagnyheter

P-99/00 Norra | 2012-02-07
Match P99 12/2 Hagahallen Sundsvall

F-02 | 2012-02-07
Föräldramöte 12/2

Herr Div 3 | 2012-02-06
Match 12 feb

Dam Div 3 | 2012-02-06
Cafeteria schema V-6

Föreningen | 2012-02-05
Unga Dam2an storvann mot serieledarna Sävar!!

Föreningsnytt

Föreningen | 2012-02-05
Unga Dam2an storvann mot serieledarna Sävar!!

Föreningen | 2012-02-03
TRÅNGT PÅ PARKERINGEN SKYTTIS

Föreningen | 2012-01-30
LOK-STÖD HT 11

Föreningen | 2012-01-28
ÖIBs P97 bäst i Örnsköldsvik

Föreningen | 2012-01-18
Kansli stängt 20/1


Nästa hemmamatch

Herr Div 1 | Division 1 NN
Örnsköldsvik IB
Skellefteå IBK
lö 18 feb, kl. 14:00
Skyttis Arena

Dam Div 1 | Damer Div 1 Norra
Örnsköldsvik IB
IKSU Ungdom
lö 25 feb, kl. 13:00
Skyttis Arena

Herr Div 1 | Division 1 NN
Örnsköldsvik IB
Hudik/Björkberg IBK
sö 26 feb, kl. 14:00
Skyttis Arena Örnsköldsvik

Intersport




Matchkalender Skyttis


Facebook


Intersport Unihoc Asics Scandic CoreIT



Föräldratelefon

Attityd

Sport & Adventure

Umeå Floorballfestival

Ankarspelen i Sundsvall

Skellefteå Kraft