Lirar ni fotbollsspelet på facebook? Torskade med 34-0 för några matcher sedan. Realistiskt? Knappast.
Grejar ganska mycket med Xperteleven istället, ett annat fotbollsspel. Loggar nog in minst en gång per dag. Mina 4 lag måste underhållas. Det ska tränas, skrivas pressmeddelanden och formeras laguppställningar. Roligt att hålla på. xperteleven.com är adressen.
Märkte ni att jag inte skrev www. Nu för tiden tror man ju att samtliga ska förstå att man inte behöver skriva in förkortningen för world wide web i adressfältet men icke.
-gå in på sas.se om du vill boka biljetter, säger man ofta i arbetet.
Hälften av gångerna får man tillbaka.
-ska det inte vara nå www?
Samma sak med versaler och gemener.
-maila mig på bjorn.jansson@sas.se
Frågan brukar komma direkt.
-stora eller små bokstäver?
Sådärja, nu vet ni vart jag jobbar och hur ni kommer i kontakt med mig.
Sista åren så har jag varit lagkapten för ÖSK/ÖIB i div I. Jag har några historier på lager. Historier som är helt sanna.
Jag börjar med den klassiska matchen från ifjol, borta mot Sundsvall City.
Slutresultatet blev 8-8. Jag lyckades sparka in 8-7 när klockan stod på 17.11, det är sant, men det var inte medvetet.
18.36 så får vi ett frislag i Sundsvalls försvarszon efter att Fritte (eller var det Benny) fått sig en tryckare. Samtidigt så tar City timeout.
Efter timeouten är det plötsligt Sundsvalls boll. Vi protesterar men spelet rullas igång. Efter 19.34 så kommer såklart kvitteringen. Vi var tokiga men det hjälpte inte så mycket.
I förlängningen så jagar vi ett segermål och har tryck på motståndarkassen. Sundsvall kontrar genom Jonathan Rahmqvist som bara ska lägga in bollen i tom kasse när jag dyker upp och sparkar undan benen på honom. Han faller samtidigt som han skyfflar in bollen i mål. Vilt jubel utbryter eftersom de tror att de vunnit matchen. Ena domaren står bakom mål och jag säger lite lätt
-liggande spel va?
Han tänker nån sekund, blåser i pipan och säger
-nr 91, liggande spel
Såja, nån gång måste man ju ha hjälp av rutinen.
Herr Rahmqvist blir såklart stortokig och drar på sig matchstraff (i alla fall enligt ena domaren) men beslutet ändras efter ett tag och han får komma tillbaka från omklädningsrummet och bara sitta av en 2:a.
Vi får PP sista 15 sekunderna men slarvar i ena hörnet. Sundsvall bryter och skickar upp bollen till en helt fri kille som har öppet mål eftersom vi tagit ut målvakten.
När han ska avgöra matchen så blåser dock domaren eftersom han på något konstigt vis hittat ett frislag till Sundsvall.
Då var hela Sundsvalls bänk plus delar av publiken på väg in på plan.
Jag log inombords. Ibland är det ett h-vete att vara domare.