|
|
|
 |
2009-11-25
Joråsåattde
Sarpsborg träskar i norska ligan. De ligger för närvarande i på 9 plats (av 12) och har 2 poäng upp till slutspel. Kom ihåg att de ifjol var i final. Dock går Benny bra. Han har 22 poäng fördelat på 12 mål och 10 ass.
Ni kan följa högsta ligan här http://www.innebandy.no/res-e.asp
Världens största pokerpott har spelats mellan Isildur1 och Phil Ivey. Storleken var 1,3 miljoner dollar. Alltså nästan 9 svenska miljoner. De spelar mot varanda på 4 bord och hinner med ett par tusen händer under 24 timmars spel. Det roligaste är att ingen vet med säkerhet vem Isildur1 är.
Det spekuleras i att det är en 20-årig svensk.
Han gick förövrigt -3 miljoner under söndagen. Och då pratar vi dollar.
Vi brukar lira poker i holmen ibland. Då kostar det sek 200 att vara med och högsta vinsten någon tusenlapp. Jag vann 4000 spänn en gång, då kände jag mig rik.
Kort men ack så kärleksfullt!
Permalink
2009-11-23
Bloggfrossa för BJ
Visst är det väl skönt med måndag? Man vet att det är några hockeymatcher att se fram emot. Några heta CL-matcher. Minst en innebandyträning och lite bus med sönerna. Veckorna håller på att ta över helgerna.
Jag såg intervjun med Leo Messi, världens bäste fotbollsspelare. Säga vad man vill men han är ingen Brad Pitt direkt. Ramsne i ansikte och lite hockeyfrilla. Inte de bästa förutsättningarna för att locka till sig fruntimmer.
På fredag är det Winnerbäck på arenan som gäller. Ni hittar mig på sektion 213. Jag ska digga till de 3 låtar jag känner igen. Hoppas resterande 23 också är bra. Kan man stå i baren och lyssna?
Kricko lirar tydligen fortfarande back i Dalen. Är tränaren blind? Kör de med bågningsuppspel eller vad? Måste nog ta mig till Umeå för att kontrollera status på "pene grande"
Ikväll tror jag att det blir innebandyträning med Nätra. Div V träningar är så jävla sköna. Skjuta lite i 5 min, sedan kastar vi klubborna i mitten och sisten in får dela lag. Jag längtar.
Hörs igen.
Jo just, om ni inte vet vad "pene grande" betyder så är det spanska. Använd google översättning. Ett mycket bra verktyg.
Permalink
2009-11-20
Numero uno
Det känns bra att vara inne på sitt 4:e blogginlägg på en vecka. Det är rekord. För alla er som följer min blogg (enligt rykten, 3 st) så kan det vara läge att scrolla ner så att ni inte missar något viktigt inlägg.
Idag hittade jag en mycket bra sida på internet (ni vet, där det finns allt)
http://translate.google.com/#sv|en|
Om ni exempelvis vill veta hur man säger ”skiftnyckeln är inlindad i persilja” så går det att ta reda på där.
------------------------------------------------------------------------------------
Igår damp Wii sing ner i brevlådan. Lotta hade beställt det med orden "jag vill vinna över dig nångång"
Efter 3 låtar och 3 lika överlägsna segrar till undertecknad så ska det bli spännande att se vilket spel hon nu vill ha :-)
------------------------------------------------------------------------------------
MoDo är inte längre sist i elitserien, bara näst sist. Nu väntar Rögle på bortaplan, Linköping hemma och Södertälje borta. Susse kommer tillbaka nästa helg och Markus inom någon vecka. 1 dec ska vi på hockey med jobbet. Roligt!
------------------------------------------------------------------------------------
Förra träningen med Nätra går till historien som en av de målrikaste. Mitt lag krossade och vann med 18-6 än om lagen på papperen såg jämna ut. Har inte torskat på 4 träningar tror jag. Fin trend.
------------------------------------------------------------------------------------
Vem åker ur idol ikväll? Jag gissar på Reza. Hon som är risig på engelska.
------------------------------------------------------------------------------------
Golfsugen är jag. Golfsimulator måste uppsökas per omgående.
Bye!
Permalink
2009-11-17
Klang och jubel
Otroligt imponerande av klubben att fixa highlights från damerna och herrarnas hemmamatcher. Bra kvalite och ljud på inslagen. Kanske kan byggas på med lite intervjuer inför och efter match också. Bra jobbat!
Elin T och Anna R kom med i damernas a-lag. Mycket bra publicitet för ÖIB. Undra vem som blir herrarnas näste landslagsman. Senast var väl murt och det var ju några år sedan.
Ume City slog Dalen i gårdagens derby. Jag känner mer för City än för Dalen och det har inte nånting med Cricko att göra :-).
Han verkar förövrigt ha skolats om till back. Vet inte om jag gillar det riktigt.
Vi ska på hockey med jobbet den 1 dec. Hoppas på att Markus är spelklar då och att han har hunnit komma in i tempo.
Lite synd att han gjort comeback för nu får man inte möta honom i div V. Han gjorde en match med veteranerna och lyckades skrapa ihop 4+3.
Jag har druckit ett halvt glas julmust iår. Det är för dåligt. Måste komma ihåg att kränga lite nästa gång vi åker till Willys.
Ikväll gör foppa sin femtielfte comeback, borta mot Brynäs. Hoppas att det nu håller.
Permalink
2009-11-16
Konsten att kissa på hästen
Fick mig en känga i lördags. Ni vet, ett litet nyp i öronsnibben. Tydligen tycker någon i blogg-Sverige att jag uppdaterar för sällan och ska plockas bort. Vad är det för skitsnack, är det någon som ska plockas bort så är det finnarna som jag såg på bilderna i länkad blogg.
Inte så svårt att uppdatera när man är 3-4 stycken om skrivandet. Undra om jag ska göra en lista som så många andra. Jo det gör jag.
Utelista.
1 Mr Pat (för påhoppet i länkad blogg)
2 Mr Johan (egentligen ingen anledning men han verkar vara skedpolare med nr 1 och nr 3)
3 Mr Christian (bara för att jag inte fick vara med på hans lista)
Innelista.
1 Min blogg
2 Min frekvens på inlägg senaste 3 dagarna
3 Mitt foto på min blogg. Det är nog det minst fula kortet som finns på mig
Läs gärna vad grabbarna skriver, det är lite smålustigt faktiskt.
http://rockstarzz.wordpress.com/
Hoppas nu på lite pajkastning tillbaka. Kanske Rocko kan kliva in och förklara läget :-)
-------------------------------------------------------------------------------
Herrarna klarade oavgjort mot Odelberg igår. Är besviken att jag missade matchen. Det verkade ha varit en spännande drabbning. Fritte verkar ha brunnit i sudden. Det är bra för då är han pågång.
Ska planera in en tripp till arenan till nästa match. Noel är också sugen säger han.
Jag jobbade hela helgen vilket gjorde att jag missade div V-matchen igår. Det verkar ha varit ett sjöslag. Två femminutare, ett matchstraff och nio tvåminutare. Otur att vi möts 3 gånger till i år J
Så är det.
Tjena!
Permalink
2009-11-14
Liket lever
Div V har börjat bra med 3 raka segrar, varav en mot veteranerna. Detta trots att vi inte har spelat riktigt bra.
Mot Faresta var vi helt under isen och låg under med 2-0. Efter lite flyt och ändring i kejorna så vinner vi med 9-6. På söndag står Moälven för motståndet, kommer bli tufft. Undertecknad vilar och jobbar istället.
Lite annorlunda serie i år. Vi möter varje lag 4 gånger då några lag har dragit sig ur från ifjol.
MoDo träskar i elitserien, jag har sett de flesta matcher och kan konstatera att det egentligen inte behövs några nyförvärv. Sätt målchanserna så slipper vi kvalspel.
Tur i oturen är ju att Timrå är ungefär lika dåliga. Timrå lär ifs säga samma sak.
På nyheter24.se finns en videoblogg med Niklas Wikegård. Den är sevärd. Kolla in den. Jag tycker han är skön. Skulle vara intressant att se honom i MoDobåset någon gång.
Jag är tvingad av min sambo att titta på idol på fredagarna. Laila Bagge i studion tycker inte att Reza har ett bra uttal i sin engelska. ” Det heter inte 'fis in the si', det heter 'fish in the sea', säger Laila Bagge om Rezas uttal”
Annars var ju Liverpools Ngog i hetluften. En jäkla värdelös filmning i straffområdet vilket gjorde att Gerrard kunde kvittera. Hoppas han blir avstäng i efterhand.
Snart är det tydligen jul. Hoppas verkligen att det ligger åtminstone någon cm snö på backen till 24 december. Så tråkigt att gå med allväders på julafton.
Planschen som hängde på väggen i skyttishallen när jag lirade i ÖIB sitter numera på Noels rum. När jag visade honom den imorse så sa han ”inte du vara mitt rum pappa”
Jag trodde han skulle bli glad, nu får jag väl sätta upp den i hallen istället.
MoDo-HV idag kl 16. Tror faktiskt på hemmaseger. Green får avgöra i tredje.
Facebook är magiskt. Har man inte pratat med någon på 10 år så är det bara att gå in och kommentera status eller något kort. ”håller med” ”snyggt” eller någon annan liten mening. Inte ”hur är läget efter alla år” det blir för mycket på något vis.
Synd att man jobbar imorrn annars hade man kunnat se ÖIB-Odelberg på skyttis. Grämer mig att jag missat alla hemmamatcher hittills.
Skärpning på alla plan.
Annars då, jorå det snöar och är blaskigt ute.
Nu melodikrysset. Tjenis penis!
Permalink
|
|
|
|