2008-05-27
Pärsk
Nästa år går eurovisionfinalen i Ryssland.
Släng på Thomas Di Leva en hockeyhjälm . Sätt in Babsan som körsångare och låt Eilert Pilarm skriva sången. Först då så kan vi hoppas på en topp-3 placering i denna helt sjuka tävling.
Kan ni förstå att både Spanien och Lettland kom före Sverige. Det kan inte finnas på världskartan. Spana in Spaniens bidrag på youtube. Försök sedan att förstå.
Det värsta är att man kommer sitta framför tvn och se på eländet även nästa år.
Skulle jobbat mellan 9-17.30 igår men tog komp från 12 och åkte på veckefjärden istället. Det var nästan Afrika på banan. Varmt som attan. Jag bemästrade värmen bäst och drog in 38 poäng.
Nu är man nere på 35 i handikapp J
Ifjol under debutsäsongen så använde jag ingen driver. Nu gör jag det och skillnaden är enorm. 50 meter eller 150 meter till flagg inför andraslaget är trots allt ganska långt.
Jag längtar redan till nästa runda. Tyvärr kan det bli så att det dröjer 2 veckor. Har lite annat att göra till helgen.
Det kan faktiskt bli besök på lokal på lördag. Det har nog inte hänt senaste året. Jag är lite nervös.
Fasen vad skönt att sommaren är här. När sonen har lagt sig för kvällen har man 1-2 timmar att vara utomhus och greja innan kl blir 21 och det är program på tvn.
måndag : CSI
tisdag : desperate housewives
onsdag : greys anatomy
torsdag: dirty sexy money
Fredag: olika
Lördag: kiss
söndag: kiss
Så ser en tv-vecka ut.
Den här veckan ska kompiz träna på "rulla runt" Det går galant.
// Golf //
Permalink
2008-05-24
Dubbelcoach
Vilken överraskning som klubben bjöd på igår. Erik och Pidde blir spelande tränare nästa säsong. Ska bli intressant att följa deras insatser.
Jag är lite kluven, å ena sidan så känns det som en nödlösning. Kan tro att det är några stycken tillfrågade som har tackat nej. Å andra sidan så lär det bli ett jäkla engagemang och bra kvalité på allt som görs. Jag vet sedan ifjol att båda två är väldigt noga vad gäller träning.
Frågan är hur Pidde kommer ställa sig till att vara domare under spelet på träningarna. Burken kanske ska komma in och gästspela ibland. Han har ju lite att ta igen på Peter om man säger så.
Jag läste på innebandymagget att Mattias Ghansah är ny fystränare för FBC Göteborg. Han ska också ha hand om uppvärmningen inför match. Känns lite överkurs.
För några år sedan körde vi endast småmålspel innan varje match. Vi ställde ut 2 stolar och lirade mot varandra i 20 min. Sen gick vi in och drog på oss matchställen. Man ska inte krångla till det.
Överlägset kortast uppvärmningen jag varit med om var när vi spelade mot Haninge i elitserien för en herrans massa år sedan. Ryno "legendaren" Ulander hade tagit fel på spelhall så vi var på fel sida stan en timme innan match. Efter lite buskörning så kom vi fram precis till matchstart. Domarna och motståndarna gick med på att skjuta på matchen en kvart. Vi körde uppvärmning med en boll i mörker när Haninge hade sitt intro J
Det är nog första gången som jag inte skjutit ett skott på mål innan drabbning.
Imorgon är det förhoppningsvis dags för golfrunda nr 2. Farsan är ute efter revansch. Funderar att åka till Puttom. Det är en ganska bred bana till skillnad från Norrfällsviken som vi var på förra gången. Det betyder att det är driver som gäller på många hål. En överhängande risk att få leka skogsmulle alltså.
Ikväll blir det mys framför tvn. Charlotte Perelli ska tydligen tävla i nån final.
Vet ni förresten vad hennes make säger varje morgon innan de kliver ur sängen?
-gå och sminka dig.
Det tycker jag är roligt.
/ Nu blev det mulet /
Permalink
2008-05-23
3 mil
Små saker kan få en på så himla bra humör. Min son brukar gå och lägga sig mellan 7 och 8 på kvällarna. Ibland skulle han kunna vara upp längre. Allt beror på hur mycket han sover på dagen.
Igår sov han endast en gång och det var mitt på dagen. Kl 6 var han så trött att han somnade på min mage framför tvn. Han hade inte druckit vällning och pyjamasen låg fortfarande i lådan.
Jag väckte honom, satt honom på min arm och gick ut i köket. Då somnade han igen. Jag började att småskratta lite. Då vaknade han och började också skratta. Sen skrattade vi åt varandra en stund. Efter det var min kväll räddad.
Ni som ännu inte har barn kanske har svårt att förstå men eran tid kommer.
Är det någon som kan förklara varför namnet Mandus är så populärt bland nyfödda. Tycker att jag ser det flera gånger i veckan. Låter ju som en frukt.
Om mitt nästa barn blir en tjej tror jag att det blir en Satsu.
Apropå roliga/konstiga namn så hade vi en granne på 80-talet som hade en katt som hette whiskey. En kväll ville inte katten komma hem, självklart hade det varit fest i huset. Tänk er en halvpackad kvinna sitta på gräsmattan och skråla "WHISKEY" kl halv två på natten. Rolig syn.
Ja just ja. Min första och enda katt hette ju Ballan. Hehe…..hur kunde jag döpa han till det. Tror att han numera huserar i Husumtrakten.
Ikväll är det sista avsnittet på "vart fan är mitt band" Magnus Uggla åker runt i Sverige för att dra ihop några musikanter. Skönast i serien har chauffören Josef varit. Än om Per-Åke, som kom in istället för Josef, också var rolig.
Det är fortsatt tyst kring klubben. Ny tränare verkar vara klar (enligt rykten), inga spelare är signade (med tanke på frånvaron av nyheter). Det enda vi vet är att första matchen nästa säsong spelas mot Sirius i Uppsala. Bra att möta en av seriefavoriterna i första matchen.
Undra vilka vi möter i första omgången. Banafjäl borta kanske. Känns drygt att åka till Husum J
// I helgen ska det bli varmt //
Permalink
2008-05-20
El capitano
Som jag sagt förut så har jag varit lagkapten de sista säsongerna. Det har varit intressant. Min bästa egenskap när det gäller den biten är nog att jag för det mesta kan hålla mig lugn. Till skillnad från andra.
Jag kommer ihåg när vi mötte Frösö på hemmaplan, tror att det var säsongen 06-07. Vi leder med 10-5 och det är 6 min kvar. Då åker Fritte på 2 min fasthållning, på vägen mot utvisningsbåset så lyckas han snacka till sig ytterligare 10 min.
Klasse gör sedan 11-5 och allt är frid och fröjd, matchen är stängd. Benny vill dock att det ska bli lite livat på slutet så även han snackar till sig en 2:a. När han suttit 1!! sekund på utvisningsbänken så drar han igång stora ramsan och jiddrar till sig ett matchstraff. Kommer du ihåg den matchen? J
Undrar om det är luften i Bräcke (bägge kommer därifrån) som är blandad med kort stubin.
Det har i alla fall varit roligt att lira med dessa båda herrar.
Visste ni föresten att vi tre har Bjästa innebandy som moderklubb. Vi härjade där i div 3 som juniorer innan vi blev värvade av ÖSK.
Appropå Bjästa innebandy, den förening heter numera Nätra IBK och det är där jag kommer röra mina 44:or nästa säsong. Jag kommer kunna ta sparken på träningen till vintern. Matcherna kommer vara inom Öviksområdet. Vilken otrolig omställning. Måste komma ihåg att kräva fri mat på Max efter varje bortamatch. Undra om det är Munken som bestämmer?
// Nu regnar det //
Permalink
2008-05-19
Fore!
Första golfrundan gick bra. Jag ger mig själv godkänt. Synd bara att man ska va så fruktansvärt dålig på att putta. Det är helt otroligt.
Vi fick skrika fore en gång. Farsan drog ett utslag 20 m snett. Tur att det inte var någon på den tomten.
Sänkte en 15 meters på 12:an för att sedan missa en halvmeters på nästa. Men det är väl det som är charmen med sporten.
Vädret var i alla fall strålande och jag lyckades vinna över farsan. Jag ser redan fram emot hans revanschförsök.
Damerna har dragit igång sin försäsong med lite barmarksträning. Skönt att man slipper sånt nuförtiden.
Jag kom ihåg när man var junior och lirade under Per "bebben" Lindfors. Hans barmark var inte att leka med. 1km löpning i 3,30-tempo, vila lika länge och sedan iväg igen. 12 ggr runt en slinga uppe på skyttis var vad som gällde.
Man fick veta att man levde. Tror inte att jag varit så vältränad någon gång.
Ni ska veta att en lång kropp inte är skapt för att springa. Inte heller för att styrketräna.
Ryktet går att det är klart med tränare för herrlaget. Skulle vara roligt att få veta om det är sant. Bjud på en överraskning och presentera Bebben igen. Då kommer vi inte gå på knäna sista perioden i alla fall.
// Det ligger regn i luften //
Permalink
2008-05-16
2 min felaktigt beträdande av banan eller nåt.
Hemmamöte med GAIK Väsby för några år sedan. Jag är lagkapten och sitter utvisad när det är mindre än 5 minuter kvar och ställning är helt jämn.
Som tur är så blir en Väsbyspelare några sekunder senare också utvisad.
Klasse banan hänger in ledningsmålet i minut 19 och segern hänger i luften. Det blir lite snack från GAIK:s sida och deras lagkapten står och pratat med domarparet. Jag vill gärna höra vad det är som gäller så jag ropar åt domaren och frågar om jag får komma in på planen.
-Gör du det så får du en 2:a till blir svaret från gulmesen.
GAIK tar ut keepern och lyckas kvittera med typ 30 sek kvar. Deras utvisade spelare blir så glad så han springer in på planen för att vara med i böghögen som bildas.
När han som kallar sig domare kliver fram till seket för att meddela målskytt så säger jag.
-Deras utvisade kille är inne på banan.
Svaret kommer lite nonchalant.
-Jamen han kan nog inte den regeln.
-------------------------------------------------------------------------------------
Ni kan gå in på innebandy.se och kolla på säsongen 06-07 för att se vilka som dömde.
// Nynge //
Permalink
2008-05-15
VelPutte!
2 bilar åkte av vägen i Sidensjö igår. Det hade visst snöat. Hmm…. undra om man kan dra på sig längdåkningsutrustningen och ta en sväng i spåret ikväll.
Fick igår veta att mitt fotbollslag KB-65 (knubbiga boys) inte kommer ha något b-lag i år. Det betyder kanske att jag för första gången på typ 25 år inte kommer lira boll i sommar. Det känns inte riktigt bra och en lösning på problemet måste utarbetas.
Annars får jag nog spela 1 mot 1 med Lotta på gräsmattan en gång i veckan. Det kan iofs bli intressant. Noel får vara domare.
Jag är fortfarande väldigt laddad inför golfen på lördag. Jag och farsan åker ner vid 6.30 till Norrfällsviken och hoppas på start direkt vid ankomst. Förhoppningsvis kan Sam också vara med, det blir roligare ju fler man är.
Sen blir det till att riva och bygga lite på huset. Det är ganska bra att kunna åka iväg tidigt och spela golf för att sedan ha hela eftermiddagen över till annat.
Visste ni att man använder skruvdragaren i snitt 12 minuter per år. Ca 26 kr i minuten kostar min dragare. Undra hur många minuter man använder hjärnan när man snickrar. Måste vara oerhört mycket. Jag har börjat att trippelkolla allting jag gör. Det är lite jobbigt när man måste göra om hela tiden.
Ikväll är det möte för herrlaget angående nästa säsong. Jag hoppas att föreningen kan presentera en ny stab. Det blir ju så mycket lättare att få spelare signade då.
Det börjar att röra på sig hos damerna. Murt är klar som tränare, landslagsspelaren Elin och målskytten Isabell är klar. Jag vågar tro att de klarar slutspel denna säsong.
Jag funderar fortfarande hur jag ska göra nästa säsong. Har nästan bestämt mig.
I mitt jobb så har man oftast 2 kvällar i veckan där man jobbar till kl 20. Att kombinera det med 3 träningar kan bli knivigt. I och för sig så kanske vi tränar sent en kväll och att jag då kan åka på träning direkt när jag slutar efter mitt kvällspass.
Det skulle innebära att jag mest troligen är hemma mellan kl 19-21 mån-tors varje vecka. Plus att det då är dubbelhelger 5 ggr gör att tiden på hemmaplan inte är sådär överdriven.
Lägg sedan på att jag har en son som går och lägger sig kl 19 varje kväll, att jag har en sambo som betyder mycket och att jag snart är 30 år gör att ni nog kan lista ut vart det lutar.
Ja, jag ska alltså lira i Umeå City nästa år.
Not!
Nu är det mulet ute!
Permalink
2008-05-12
Jon Blund
Årets första golfrunda väntar på lördag bara vädret håller i sig. Jag är taggad till tusen. Att vi siktar på att starta runt kl 7.30 gör ingenting. Jag skulle kunna kliva upp kl 05.00 bara för att få åka iväg och slå på en liten vit boll med alldeles för korta klubbor.
Iofs så är jag van att kliva upp tidigt med tanke på att jag har en liten son som tycker att det är perfekt att börja jollra vid kl 5.30. Å andra sidan så finns det inget mysigare än att ligga och gosa med honom en liten stund innan man ska på jobbet.
Att kliva upp i ottan var ganska vanligt för oss i ÖSK för några säsonger sedan. Jag kommer ihåg en Stockholmsresa som tar priset. Vi skulle möta Handen på lördag och Tullinge på söndag.
Lördagsmatchen skulle starta kl 13.00 och eftersom vi på den tiden inte hade råd att åka ner kvällen innan och bo på hotell så startade vi kl 5 på morgonen.
Jag rattade minibussen ner till Uppsala där sedan Benny tog över. Det var också där som vi upptäckte att bussen faktiskt var 6-växlad. Jag hade pressat Renaulten på femmans växel i 40 mil. Tackar!
Nåja. Vi var framme i god tid innan matchstart (typ 40 min) och drabbningen förlorades med några bollar.
Kecke hade sedan fixat en lya för oss som inte hade råd att bo på hotell. Vi var 7 gubbar på 15 kvadrat. Jag sov i köket. 1 meter från mitt huvud låg dåvarande andrakeepern och drog stockar så jag tror hela huset flyttade på sig. Sov inte många minuter den natten.
Matchen på söndag torskades också och bussresan hem var en enda lång plåga. Ni ska komma ihåg att jag är 194 cm lång. Min kropp är inte skapt för att sitta 6 timmar i buss/bil.
Nu lyser solen.
Permalink
2008-05-12
Bromsa!!
Jag hade varit på systemet för några år sedan och inhandlat en påse pilsner (till er junisar som läser detta så var vi lediga den helgen J )
När jag gick uppför viktoriaesplanaden så såg jag en snubbe som förtvivlat försökte putta sin bil framåt, han stod vid rödljusen och var på väg norrut. Hans motor hade gett upp.
Snäll som jag är så gick jag fram och hjälpte honom. I passagerarsätet satt en av stadens kända a-lagare och han som jag hjälpte såg inte heller helt obekant ut.
Hursomhelst så måste bilen flyttas eftersom det hade bildats en ganska lång kö bakom. Jag var enarmad eftersom jag inte kunde ställa ifrån mig systemkassen på gatan, nån kunde ju sno den. När vi fått bilen i rullning så sa jag åt killen att han kunde hoppa i och styra ner till höger tillbaka mot systemet.
Ni som har styrt igång en bil förut vet att det inte är någon lek att, i farten, hoppa ner i sätet. Speciellt inte om man är lite överviktig som denna kille var.
Bilen får mer fart eftersom att det är nedförsback från E4:an och ner mot gamla systemlokalerna. Jag ser skräcken i hans ögon när han inser att han inte kommer att kunna hinna hoppa i bilen och trycka på bromsen.
Nu rullar bilen så fort att jag måste släppa taget. Det sista jag ser innan jag nervöst vänder om tillbaka upp mot stan är en förarlös bil på väg ner mot stan med en förmodad packad passagerare.
Jag såg dock ingen notis i tidningen att det varit någon krock på viktoriaesplanaden så det verkade ha slutat lyckligt. Kanske snubben som satt i bilen drog i handbromsen tillslut. Vad vet jag.
Permalink
2008-05-08
Victory
Såja, några tusenlappar rikare efter gårdagens holdem. Jag läste mina motspelare klockrent, synade varje bluff och bluffade i rätt lägen varje gång, under de 5 timmarna som spelet pågick. Jag la även KK när min motståndare hade AA, och QQ när jag mötte KK.
Eller hur.......
Sådär brukar det låta när man vinner, man tror man är världsmästare. I själva verket gjorde man några riktiga idiotsyner men där turn eller river var lyckosamma.
Som sagt, vinner man så spelar man överlägset och förlorar man så är det endast otur.
Såg att Västerås för statistik på träning. Bl.a tekningar, skott på mål, täckta skott mm. Ganska intressant. Hos oss hade nog flest diagonalpass, mest indianare och mest gnällig kunnat registrerats.
Vi mötte Västerås i kvalet till dåvarande elitserien för några år sedan. Peter Svensson d.ä hade kommit på att vi skulle bua ut deras spelare inför match. 5 min innan första tekning så samlades vi i en ring i omklädningsrummet. Peter hade matchprogrammet i näven och började.
-vad tycker vi om xxx xxxxx (målvakten)
-Samtliga ÖSK:are i kör -BUUUUUUUUU!!!!!
vad tycker vi om xxxx xxxxx
-i kör igen -BUUUUUUUUUUU!!!!!
Sådär fortsatte det tills samtliga i motståndarlaget var utbuade. Tyvärr hjälpte det inte utan Västerås vann efter att nån Hirschman gjort 6 poäng.
Men det var en kul grej Peter…….. J
Är det nån som vet vad som händer i föreningen förresten? Jag vet nada men är inte särskilt orolig. De senaste åren har truppen varit klar i augusti så än finns det tid.
Hehe, kom just på en tokig grej som hände på väg från systemet för något år sedan. En bil utan förare, en alkoholist och mig själv bärandes på en kasse bärs. Den historien kommer imorrn.
Till dess…
Permalink
2008-05-07
Hjärnsläpp
Jag tror banne mig att jag är världens mest glömska person. Utan tvekan. I helgen när vi satt in en ny ytterdörr på kåken (jag är ordförande i Sveriges tummen-mitt-i-handen-förening) så tappade jag bort hammaren typ 20 ggr. För att inte tala om tumstocken.
Jag tror att jag ska låna min sons rem som håller fast tutten och hänga fast verktygen i. Men då tappar jag väl bort den också. Lite yr måste jag också säga att jag är.
Jag har en historia från ungdomen som jag gärna delar med mig av. Och ja, ni får skratta, det tycker jag bara är roligt.
-----------------------------------------------------------------------------------
Jag hade nyss tagit körkortet, 18 år, och va inte torr bakom öronen. En av mina polare undrade om jag kunde vara chaufför till krogen och eftersom jag skulle få köra en BMW för första gången så kunde jag inte tacka nej.
När jag släppt av killarna och är på väg hem så ser jag att killen som äger bilen har lägenhetsnyckeln på samma ring som bilnyckeln. Jag slår en snabb signal och undrar hur jag ska göra.
-de ä lugnt, lägg nyckeln på sätet och lämna bilen olåst.
Jag gjorde det men när jag har bytt till min bil och var på väg hem så blev jag lite nervös. "Tänk om nån snor bilen, då åker ju jag på det"
Jag vände om och gick tillbaka till BMW:n och funderade hur jag skulle lösa det.
Efter nån minut kom jag på en lysande idé.
Jag tog bort lägenhetsnyckeln från ringen och la den på passagerarsätet. Sedan låste jag bilen och sprang upp till lägenheten och släppte ner bilnyckeln i brevinkastet.
Åkte sen hem och la mig i sängen.
Efter 1 minut kom jag på hur oerhört korkad jag varit. Hur i gudarna ska han få tag på bilnyckeln när lägenheten är låst. Jesus vilken soppa det blev.
Det slutade med att han fick hämta en reservnyckel till lägenheten dagen efter. Vart han spenderade natten vet jag fortfarande inte.
Permalink
2008-05-06
Rutinerat
Lirar ni fotbollsspelet på facebook? Torskade med 34-0 för några matcher sedan. Realistiskt? Knappast.
Grejar ganska mycket med Xperteleven istället, ett annat fotbollsspel. Loggar nog in minst en gång per dag. Mina 4 lag måste underhållas. Det ska tränas, skrivas pressmeddelanden och formeras laguppställningar. Roligt att hålla på. xperteleven.com är adressen.
Märkte ni att jag inte skrev www. Nu för tiden tror man ju att samtliga ska förstå att man inte behöver skriva in förkortningen för world wide web i adressfältet men icke.
-gå in på sas.se om du vill boka biljetter, säger man ofta i arbetet.
Hälften av gångerna får man tillbaka.
-ska det inte vara nå www?
Samma sak med versaler och gemener.
-maila mig på bjorn.jansson@sas.se
Frågan brukar komma direkt.
-stora eller små bokstäver?
Sådärja, nu vet ni vart jag jobbar och hur ni kommer i kontakt med mig.
Sista åren så har jag varit lagkapten för ÖSK/ÖIB i div I. Jag har några historier på lager. Historier som är helt sanna.
Jag börjar med den klassiska matchen från ifjol, borta mot Sundsvall City.
Slutresultatet blev 8-8. Jag lyckades sparka in 8-7 när klockan stod på 17.11, det är sant, men det var inte medvetet.
18.36 så får vi ett frislag i Sundsvalls försvarszon efter att Fritte (eller var det Benny) fått sig en tryckare. Samtidigt så tar City timeout.
Efter timeouten är det plötsligt Sundsvalls boll. Vi protesterar men spelet rullas igång. Efter 19.34 så kommer såklart kvitteringen. Vi var tokiga men det hjälpte inte så mycket.
I förlängningen så jagar vi ett segermål och har tryck på motståndarkassen. Sundsvall kontrar genom Jonathan Rahmqvist som bara ska lägga in bollen i tom kasse när jag dyker upp och sparkar undan benen på honom. Han faller samtidigt som han skyfflar in bollen i mål. Vilt jubel utbryter eftersom de tror att de vunnit matchen. Ena domaren står bakom mål och jag säger lite lätt
-liggande spel va?
Han tänker nån sekund, blåser i pipan och säger
-nr 91, liggande spel
Såja, nån gång måste man ju ha hjälp av rutinen.
Herr Rahmqvist blir såklart stortokig och drar på sig matchstraff (i alla fall enligt ena domaren) men beslutet ändras efter ett tag och han får komma tillbaka från omklädningsrummet och bara sitta av en 2:a.
Vi får PP sista 15 sekunderna men slarvar i ena hörnet. Sundsvall bryter och skickar upp bollen till en helt fri kille som har öppet mål eftersom vi tagit ut målvakten.
När han ska avgöra matchen så blåser dock domaren eftersom han på något konstigt vis hittat ett frislag till Sundsvall.
Då var hela Sundsvalls bänk plus delar av publiken på väg in på plan.
Jag log inombords. Ibland är det ett h-vete att vara domare.
Permalink
2008-05-05
Världens längsta innebandybloggare?
Spännande, intressant, nervöst, nervkittlande, fängslande, laddat, fascinerande.
Jag ska ta över Limmets legendariska blogg som har funnits sedan aug –05. Fattar ni, nästan 3 år av bloggande. Undrar hur mycket tid som karln har lagt ner på sina inlägg.
Jag ska försöka uppdatera och komma med inlägg så ofta jag kan. Jag sätter inget mål på inlägg per vecka för jag vet hur det blir. Man går ut stenhårt med 5 inlägg i veckan och om ett år så är man nere på ett.
Det är i stunder som dessa som man önskar att man inte suttit och lirat kort under svenskalektionerna på gymnasiet. Tack och lov för stavningskontroll.
Jag har lovat mig själv att aldrig särskriva under min bloggkarriär så ser ni något ord som ni tycker att jag fel skrivit (J), hör av er per omgående.
ÖIB går en intressant framtid till mötes, generationsskifte delux, ny tränare, ny stab. Hoppas verkligen att styrelsen lyckas lägga pusslet klart inom en snar framtid. Jag vill inte blogga i division 2 nästa år.
Min vapendragare de sista 7-8 åren, Benny "Bräcke" Westin ska dra till Norge och lira i högsta ligan. Skall bli intressant att följa honom. Ni som inte sett honom lira ska veta att han är överjävlig med klubba och boll. Undra hur många gratisassist man fått genom åren när man stått och sett honom dribbla 2-3 gubbar efter en enkel utläggning på vänsterkanten.
Vart lirar jag nästa år då? Om en vecka vet jag. Min hjärna och mitt hjärta skall träffas för ett möte på lördag. En sak är säker, jag kommer inte lägga klubban på hyllan i alla fall.
Just ja, kanske ska presentera mig själv. Mitt namn är Björn Jansson, har spelat i ÖSK/ÖIB 12 säsonger (tror jag), fyller 30 nästa år. Är sambo med Lotta och har en son på 1 år.
Jäklar vad långt mitt första inlägg blev. Jag lovar att nästa blir längre.
Permalink
|