I halvtid mellan Arsenal och Liverpool, där mitt älskade Pool håller 1-1 än så länge så tänkte jag passa på att komma med mitt All Star Team i div.1-Norra säsongen 07/08. Jag har valt att inte ta med några spelare från Örnsköldsvik. Var god skölj.
Mv
Johan Rehn, Umeå City
Magisk målvakt som med sin storlek och sitt lugn har hållit en väldigt hög lägsta nivå hela säsongen. Trots sin ålder(18 år) så visade han prov på oerhörd mental styrka och var som bäst då det verkligen gällde för Umeå. Gjorde en utomjordisk räddning vs oss med sekunder kvar och var kanske den starkaste orsaken till att Umeå spelar i SSL nästa sässe. Tyvärr för Västerbottningarna så har han beslutat för att spela för Falun nästa år. Bara att gratulera dalmasarna.
Back
Lars Bergström, Umeå City
Rutinerad rightare som varit helt formidabel som back denna säsong. Har aviserat att han fortsätter även nästa år och kommer att bli en viktig kugge för Umeås lagbygge. Skottstark back som har ett härligt spelsinne.
Back
Andreas Petersén, Gävle
Har även han en oerhörd rutin med ett minst sagt grymt skott. Kanske lite svag i defensiven, men är stor och stark och viker aldrig ner sig. Spelade skadad i stort sett hela sässen och bara det är nästan värt en plats i mitt All Star Team. Satsar på skottstarka backar i mitt team vilket aldrig är fel.
Forward
Richard Fernström, KAIS Mora
Magisk speluppläggare med fina handleder. Vann poängligan i div.1-Norra och var oumbärlig för ungtupparna i KAIS Mora säsongen som gick. Lite av en gubbe i lådan som från ingenstans kunde leverera. En klassisk poängkung med andra ord. Gjorde 31 mål och 32 assist vilket bevittnar om en allroundhet som är få förunnat. Borde vara aktuell för något SSL-lag.
Forward
Daniel Jernberg, Umeå City
En spelare som varit med ett tag utan att få några riktiga rubriker. En lagspelare som ger 100 % i alla lägen. Mycket nyttig för sitt Umeå. Har hittat en ny vår även som poänggörare och slutade delad femma i poängligan. Var ovärdelig i slutet av serien och visade att han var som bäst då det gällde. Bra vinnarskalle helt enkelt. Sånt premieras alltid och är väl värd sin plats i mitt All Star Team.
Forward
Per-Erik Jansson, Gävle
Rutinerad rightare med ögon för var målet är placerat. Har gjort många poäng i flera år nu och har en härlig räckvidd. Hamnade på andra plats i poängligan med en poäng efter Fernström. Har även elitserierutin, men det är nog i Gävle han trivs bäst i.
Det var tufft att ta ut ett All Star Team och det finns en hel del som skulle kunnat vara med i laget. Bl.a Johan Samuelsson, Granlo, som varit grym hela säsongen. Dock haft lite problem med skador och han ska nu prova lyckan i SSL och Dalen.
Jag är dock nöjd med mitt lag och som synes har jag satsat på en hel del rutin och är även nöjd med balansen i femman. Jag spelar 2-2-1 i min uppställning och räknar med mycket mål framåt och att varje spelare kan hota från respektive postitioner. Hyfsad femma ändå va!?
***
Var hos tandläkaren i dag. Roligare saker finns, men ett nödvändigt ont. På g att bli bättre med min tandinfektion. Nu börjar andra halvlek. Walk on!
Walk on/Limmet