Sitter i vårt alldeles egna tränarrum efter matchen mot Gävle. Ja, ni hörde rätt. Ett eget tränarrum är magiskt. Materialare Freddan har även detta tillhåll som kontor under dagtid, men på helgerna ”äger” vi ledare detta krypin. Freddan har inte mycket att säga till om då. :)
***
Vi lyckades ta tre poäng mot serieledarna Gävle efter en minst sagt galen tillställning. Bägge lagen inledde sådär, men vi lyckas göra mål på det mesta och kunde gå ifrån till 3-0. Efter den första akten var ställningen 3-1.
De lyckas reducera till 3-2, men återigen kunde vi springa ifrån och vinna andra med hela 6-4. Benny ”Bräcke” hade lilla julafton och gjorde sex av våra nio mål. Welklasse!
I den tredje perioden kom Gävle så nära som 9-8 och var riktigt på gång. Vårt försvarsspel klickade inte riktigt samtidigt som Gävle öste på d som gick framåt. Vi visade dock som så många gånger förr denna säsong prov på stooor moral och kunde trycka in avgörande 10-8 med ett par minuter kvar. Gugge Domeij gjorde ett par svettiga räddningar och flera av Gävle-spelarna gnuggade nog ögonen både en och två gånger.
Vinst och vi gjorde tio kassar. Vi släppte dock in åtta och får ladda batterierna för en holmgång mot Alba i morgon. Ett Alba som hämtade upp ett 4-8-underläge mot Umeå borta och kunde sedan vinna i sudden. Tätstriden i div.1-Norra går vidare och det blir en ren seriefinal mellan Umeå och Gävle i morgon. Dramatik de luxe.
***
I skrivande stund leder Tyresö/Trollbäcken mot länskonkurrenterna Sundsvall med hela 9-1 och Big Mac & Co i Sundsvall lär ha en del att prata om i morgon då de möter Farsta i en viktig drabbning i de nedre regionerna. Apropå Farsta. Ett lag som varit ett stabilt div.1-lag i flera år är alltså på väg ur serien. Vad är problemet!?
***
En ren innebandydag uppe i Umeå med massor av matcher i Sky Com Arena. Bl.a Dalen-JIK i SSL och Dalen-Boden i damernas elitserie. Trist att man ej kan klona sig.
***
Har inte kommenterat nästa helgs landslagsturnering i Schweiz. AIK:arna vägrade att släppa någon spelare dit p.g.a att de har seriematch nästa måndag. Bra planering innebandyförbundet…ehhh. Så går det då det är TV som styr hela karusellen.
***
Handbolls-EM har varit en ren underhållning att följa. Det unga svenska laget har gjort en mycket bra insats och slutade femma efter en rysare mot Norge idag. Jag får fortfarande nästan gåshud då jag tänker på deras avgörande mot Spanien i gruppspelet med en sekund kvar. Handboll är en helt suverän TV-sport. Simple as that.
***
I morgon bitti kl. 09.30 svensk tid är det dags för tennisfinal i Australian Open mellan unge serben Djokovic och lika unge fransosen Tsonga. En oväntad final där framförallt Tsonga verkligen har kommit från ingenstans. Oseedad och i final. Som en saga. Jag måste bara hålla på Tsonga. Älskar askungesagor och det lär jag ju vara ensam om i hela världen att göra!?
***
Damerna gjorde TV-debut denna säsong då Rönnby mötte Endre i torsdags. Jag hade tyvärr inte möjlighet att se fighten men Rönnby vann med hela 8-3. Snackade med Vanberg efter fighten. Han gjorde även en slags debut. Han hade nämligen rosa slips på sig för första gången under en sändning. ”Jack”(a.k.a ass.demoncoach i Viking Roma a.k.a Fogdegård) gjorde även han debut. Han deltog i ett seriespel. I dart. Med dom armarna lär han ha kastat sönder tavlan. Magiskt!
***
Nu ska jag njuta av segern, ta det fullständigt coolers och analysera dagens drabbning. Perfekt.
Dagens travtips(eller nåt): Eftersom lördagar inte innehåller något trav så hoppar jag över det…
Vi hores/Limmet